English   Français   Türkçe  

Güncellenme Tarihi:

MATEMATİK BÖLÜMÜ

fl

Matematik lisansı yapmanın en cazip yanı, kariyer tercihini erteleme imkanı sunmasıdır. Bu sebeple, lisans programımız, öğrencilerine pür ve uygulamalı matematik temeli vererek, iktisattan mühendisliğe ve eğitime kadar uzanan farklı disiplinlerde yüksek lisansa hazırlamayı hedeflemektedir. Akademik kariyerine matematikte devam etmekisteyen öğrencilerin araştırmacılığa adım atmalarına yardımcı olmak üzere özel bir rehberlik hizmeti sunulmaktadır. Öte yandan mezuniyetin hemen ardından iş hayatına atılmak isteyen öğrencilere yönelik dersler de programda mevcuttur.

İlk iki senesinde pür matematik derslerinin yanı sıra, bilgisayar derslerinin de yer aldığı ders programında, üç ve dördüncü sınıflarda önemli oranda uygulamalı seçmeli dersler vardır. Matematiksel finans ve istatistik uygulamaları gibi bazı dersler, sektör çalışanları ve yöneticileri tarafından verilmekte ve öğrencilerin iş hayatına geçişine katkı sağlamaktadır. Bu seçmeli dersler, öğrencinin talebi doğrultusunda üniversitenin diğer bölümlerinde verilen derslerle ve mesleki stajlarla da desteklenebilir.

Meslek imkanları hakkında, bölüm internet sayfasında elektronik adresleri verilen mezunlarımıza danışarak bilgi alınabilir.

Yirmi kişiyi aşmayan sınıflarda eğitim veren bölümde, öğretim görevlileriyle doğrudan iletişimde bulunma imkanı bulunmakta ve öğrencilerinin özgüvenini ve yabancı dillerde iletişimini geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Lisans programı, öğrencilerin kendi başlarına araştırma ve öğrenme yeteneklerinin geliştirmeye odaklanmıştır. Beşinci yarıyıldan itibaren, her öğrenci, kendi gelecek hayalleri ve yetenekleri gözönüne alınarak seçmeli derslere sevk edilmektedir. Bu amaçla hazırlanan bitirme tezine özel bir önem verilmekte ve tasarlama, hazırlama ve sunma aşamaları danışman öğretim üyesi tarafından adım adım izlemektedir.

Matematik Bölümü, Erasmus değişiminden en fazla öğrencinin yararlanmasından yanadır. Üçüncü sınıftan itibaren bir veya iki yarıyılı bir Avrupa üniversitesinde geçirmek mümkündür. Bu imkandan öğrencilerimizin en iyi şekilde yararlanması için, eğitim ağırlıkla Fransızcadır ve seçmeli derslerin bir kısmı İngilizce yapılmaktadır.

Akademik kadrosu yerli ve yabancı öğretim üyeleri ve misafir araştırmacılar tarafından desteklenen matematik bölümü, haftalık araştırma seminerleri ve her yıl düzenlenen bilimsel toplantılarla araştırmacı niteliğini canlı tutmaktadır. Bu sebeple uluslararası tanınırlığı yüksek bir bölümdür. Bölüm bünyesinde Tübitak ve Galatasaray Üniversitesi araştırma projeleri yürütülmekte bu projeler çerçevesinde başarılı öğrencilere burs sağlanabilmektedir.

Matematik Bölümü Pür Matematik Yüksek Lisans programını da yürütmekte ve önümüzdeki dönemde bir doktora programı açmayı hedeflemektedir.

Lütfen mezun sayfamızı ziyaret ediniz.

 Matematik Bölümü hakkında sıkça sorulan sorular.


Galatasaray Üniversitesi Hakkında

fl

Yerleşkesi Ortaköy'de bulunan Galatasaray Üniversitesi İstanbul'da merkezi bir konuma sahiptir ve şehrin kültür, tarih ve sanat odaklarına çok yakındır.

Yurt içinden ve dışından seçkin öğrencileri ağırlayan Üniversite'nin sağladığı çok kültürlü ve çok dilli ortam ve öğrenci klüpleri gibi sosyal imkanlar, lisans eğitimiyle geçireceğiniz süreyi en iyi şekilde değerlendirme fırsatı sunmaktadır.

Bir devlet kurumu olan Galatasaray Üniversitesi, Fransız ve Türk devletleri tarafından kurulmuştur. Her iki tarafın öğretim üyeleriyle desteklenen sağlam akademik kadrosu ile uluslararası ölçütleri karşılayan bir eğitim sunulmaktadır.

Galatasaray Üniversitesinin öğretim dili Fransızca olup İngilizce eğitimi de verilmektedir.

Ulaşım

fl

Galatasaray Üniversitesi Beşiktaş ve Ortaköy'e 10-15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Otobüsle ulaşım için sahil yolunda çalışan tüm otobüslerden yararlanılabilir. Kabataş yönünden kalkan 22 (Kabataş - İstinye - Dereiçi), 22RE (Kabataş - Reşitpaşa), 25E (Kabataş - Sarıyer) ve Taksim yönünden hareket eden 40 (Taksim - Sarıyer), 40T (Taksim - İstinye - Dereiçi), 42T (Taksim - Bahçeköy), DT1 (Taksim - Ortaköy Dereboyu), DT2 (Taksim - Ortaköy Dereboyu) otobüsler kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için iett sayfalarına bakabilirsiniz.

Anadolu yakasından ulaşmak için en kolay yol ise Kadıköy veya Üsküdar'dan deniz yolu iledir. Kadıköy ve Üsküdar'dan Beşiktaş'a İDO Şehir Hatlari vapurları ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Üsküdar vapur iskelesinin hemen yanından Beşiktaş'a sık aralıklarla deniz motoru seferleri de yapılmaktadır.

Atatürk Havalimanından ulaşım için Havaş otobüsleri ile Taksim'e gelip otobüs ya da taksi tercih edilebilir. Sabiha Gökçen havaalanından ulaşım için de Havaş otobüsleri kullanılabilir.

Esenler otogardan tramvay ile Kabataş'a ulaşabilirsiniz. Kabataş'tan yukarıdaki otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Duyurular

1.Haziran.2014 2-13 Haziran tarihleri 2014 arasınca CIMPA/CLAY/GSÜ Algebraic Geometry and Number Theory yaz okulu Kemal Oğuzman Salonu'nda olacaktır.

24.Nisan.2014 Fordham Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ian Morrison üniversitemizde Basic Notions of Invariant Theory and Its applications to Moduli Space adlı bir kısa ders verecektir.

14.Mart.2014 Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Öğrencileri Dorinsight Genel Müdürü ile toplandı. Toplantı sonucu GSM operatörlerinin aplikasyon uygulamalarına yönelik talep inovasyonu konusunda bir pazar araştırması yapmaya karar verildi. Soru formunu birlikte oluşturmak üzere Dorinsight yetkilisi Ömer Eren'i Dr. Pınar Tokal Bayru dersine konuk etti. Toplantıdan bir fotoğraf görmek için tıklayınız.

18.Ocak.2014 Registrations for (Japanese-Turkish Joint II) Conference on Geometry (19-23 March 2014) are now open. Please use our application form in order to apply.

20.Ekim.2013 Registrations for Finsler Geometry and Applications Research School (10-17 April 2014) are now open. Please use our application form in order to apply.

20.Ağustos.2013 Finsler Geometry and Applications will be held in Galatasaray University between April 10-17, 2014.

03.Haziran.2013 The deadline for all participants of Japanese-Turkish Joint Geometry Meeting is September 6, 2013. In order to apply, please contact with the organizing committee here.

03.Haziran.2013 The registration for CIMPA/TUBITAK/GSU Summer School Algebraic Geometry and Number Theory is now open. You can find it here.

15.Mart.2013 21-24 Kasım 2013 tarihlerinde Japanese-Turkish Joint Geometry Meeting adlı konferans gerçekleşecektir. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

12.Mart.2013 Istanbul Number Theory Meetings'in ikincisi 16 Mart saat 10-15.30 arası Galatasaray Üniversitesi Barlas Tolan Salonu'nda yapılacaktır. İçerik için tıklayınız.

28.Şubat.2013 Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi matematik bölümleri işbirliği içerisinde "Istanbul Toric and Tropical Geometry Meetings" düzenlenmektedir. Bilgi almak için tıklayınız.

10.Şubat.2013 Istanbul Number Theory Meetings 16 Şubat 2013'te IMBM'de gerçekleşecektir.

27.Aralık.2012 2012-2013 yılı birinci dönemin Final sınav takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

21.Ekim.2012 Algebraic Geometry and Number Theory yaz okulunun 2014 yılının haziran ayında yapılması planlanmaktadır. Asıl tarihler 2013 yılı içerisinde anons edilecektir.

10.Ekim.2012 Matematik bölümünde iki workshop: İstanbul Workshop on Teichmüller Theory ve International Workshop on Fixed Point Theory and Applications

10.Nisan.2012 Yüksek Lisans Programı Başvuruları 28 Mayıs-22 Haziran 2012 tarihleri arasında yapılacaktır. http://fbe.gsu.edu.tr/

22 Mayıs 2012 Finansal Matematik dersi öğrencileri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı ziyaret etti.
Bağlantılar (GSU)

Bağlantılar (Matematik)